PORADNIKI VALORANT

Strzelanie w Valorant – Informacje oraz Trening

Strzelanie w Valorant jest podstawową umiejętnością, która w dużej mierze zależy od tego czy wygrasz

Strzelanie w Valorant – Informacje oraz Trening

Strzelanie w Valorant – Jak to naprawdę wygląda?

Mimo to, że Valorant jest grą taktyczną, to umiejętności strzeleckie odgrywają kluczową rolę. Dobry pomysł na grę zespołową może nam dać przewagę i stworzyć sytuację do zdobycia łatwych fragów, to ostatecznie od naszej celności zależy czy uda nam się wykorzystać wypracowaną przewagę i zdobywać kolejne rundy. Dlatego jestem przekonany, że ciężki trening strzelecki pozytywnie wpłynie na Wasze wyniki w grze i o tym właśnie będzie ten artykuł.

Pozytywne efekty treningu strzeleckiego

Niestety nie każdy otrzymał talent nadludzkiej reakcji i prezycji, co wcale nie znaczy, że Valorant nie jest dla Was. Poświęcając zaledwie 15-20 minut dziennie na trening możecie znacząco poprawić swój czas reakcji, celność i skuteczność. Celem treningu będzie zbudowanie pamięci mięśniowej, niestety wymaga to trochę dyscypliny. Robimy to po to aby strzelanie i celowanie odbywało się automatycznie bez zbędnej analizy prowadzonej przez nasz mózg, co może poprawić nasz czas reakcji o sekundy czy milisekundy, dając nam przewagę nad przeciwnikiem.

Mimo to, że wielu topowych graczy jako jeden z talentów otrzymali nadludzki czas reakcji, to spędzają dużo czasu na trening celności, po to by utrzymać swoją dyspozycję na jak najwyższym poziomie. Dlatego warto wprowadzić codzienny trening do swojej rutyny gracza, a szybko się przekonacie o pozytywnych efektach.

Flicking

Jest to podstawowa umiejętność, która odpowiada za przeniesienie celownika z miejsca startowego na wybrany cel lub kilka celów. Bardzo przydatne w pojedynkach z przeciwnikiem, szczególnie gdy wychylamy i nie wiemy gdzie spodziewać się wroga. Szybka reakcja w tej sytuacji może zadecydować o tym kto zwycięży pojedynek.

Do treningu flickowania możesz oczywiście wykorzystać salę treningową wbudowaną w Valorant, ale musisz wziąć pod uwagę, że jej możliwości są ograniczone. Boty często się respią obok siebie, są też na tym samym poziomie i odległość do nich też jest niewielka, co niekoniecznie pozwala trenować każdą z sytuacji, która czeka nas w grze.

Alternatywą dla systemu Valorant, może być jeden z darmowych programów, który znajdziecie na Steam, a mianowicie jest to AimLab

Zdjęcie z AimLab

Jest to aplikacja stworzona do poprawienia celności w grach FPS i oferuję szeroką gamę mini gier, które mają na celu urozmaicić nasz trening, poprawić celność i czas reakcji. Jeżeli chodzi o flicking, najlepszymi wyzwaniami będa „Spidershot” i „Gridshot”. Są świetnie zaprojektowane i z pewnością będą wyzwaniem dla Twoich umiejętności strzeleckich szczególnie pod presją czasu.

Innym programem o podobnych możliwościach jest KovaaK, którego również znajdziecie na steam. Jednak jest on płatny w aktualnej promocji 23 zł. W wypadku tego programu powinieneś się skupić na „1wall6targets TE” i „Reflex Flick – Fair”.
Wiele świetnych map treningowych znajdziesz również w warsztacie CS:GO. Biorąc pod uwagę, że strzelanie jest w wypadku obu tych gier bardzo podobne, to również może być świetna opcja.

Niezależnie od wybranego programu, pamiętaj aby trening wykonywać codziennie. Proponuję abyś każde zadanie powtarzał pięciokrotnie co powinno się przekładać, na pięciominutowe zadania.

TRACKING

Jest to umiejętność, która odpowiada za naszą skuteczność w prowadzeniu celownika za poruszającym się celem, ewentualnie gdy to my jesteśmy w ruchu. Jeżeli graliście w Valoranta, to wiecie jak to jest trudne, szczególnie jeżeli nasz przeciwnik porusza się z jednego punktu do innego, czy niespodziewanie kuca lub skacze.

Możesz nad tym pracować i jedną z opcji jest sala treningowa w Valorant. Wystarczy wyłączyć w ustawienia, aby nasze boty strejfowały. Niestety problematyczny jest brak różnorodności kątów, pozycji i prędkości robotów.

Tutaj z pomocą znów przychodzą AimLab i Kovaak.

Kovaak oferuje „Cata IC Long Strafes” i „Ascended Tracking v3” niestety, boty w nim poruszają się szybciej od agentów w Valorant, co może negatywnie wpłynąć na efekty, dlatego dobrze by było połączyć ten trening wraz z salą treningową z Valoranta.

Zdjęcie z AimLab

AimLab w tym wypadku sprawdzi się lepiej. Powinieneś się skupić na ćwiczeniach „SphereTrack”, jak i SwitchTrack ”. One doskonale powinny wpłynąć na prawidłowe umiejętności trackingu.

Tak samo jak wyżej, wybrane zadanie powinniśmy wykonywać pięciokrotnie.

PRECISION

Nic z szybkiego czasu reakcji i dobrego podążania celownikiem za wrogiem, jeżeli nie będziesz przy tym precyzyjny. Samo ćwiczenie Flickingu i Trackingu będzie pozytywnie wpływać na Waszą precyzję, ale to wcale nie znaczy, że nie możemy tego treningu izolować oraz indywidualnie nad tym pracować.

W strzelnicy Valorant możesz ustawić 30 sekundowe wyzwanie, aby zobaczyć ile robotów uda Ci się powalić. Możesz też dopasować poziom trudności do Twoich możliwości, jednak celem powinien być trening na poziomie trudnym.

W Aim Lab możesz zmienić zarówno „Strafetrack”, jak i „Motionshot” na tryb precyzyjny. Chociaż „Strafetrack” ma również na celu śledzenie, jest to łatwy sposób na trafienie w różne obszary treningu.

dryfer

Dariusz Sienkiewicz - Administrator